Meme Coin Nedir?

New Token Market
2 min readSep 14, 2022

--

Meme, genellikle ciddi bir sembolden ziyade meme (şaka) olarak birtakım temalarla ilişkilendirilen kripto para birimidir. Buna örnek olarak Dogecoin, adını internetteki popüler bir köpekten aldığı için ilk meme coin olmuştur. Meme, başka bir kripto para biriminin gerçek adıdır ve imemecrypto, pepemefrogree ve jakememe70 gibi “meme” takma isimlerine sahip kripto paralar da mevcuttur.

2021’in Nisan ayında adını Elon Musk’tan alan Dogelon Mars için kripto para birimi olan ELON, değerini satışından önce kırk kat arttırmıştır. Bu noktada 1 coin’in 1 cent’in 100’de 1’i olduğu bilinmelidir, böylelikle 40 kat artışın çok da büyük bir miktar olmadığı görülecektir.

Meme coinleri, internet meme’lerinden ve güncel olaylardan ilham alan ve influencerlar tarafından desteklenmesi ile ön plana çıkmıştır.

Meme coinlerini “meme” haline getiren faktörler internet meme’leri, güncel olaylar ve çevrimiçi topluluklar, influencer’lardır. Örnek olarak Elon Musk, Dogecoin’i desteklemesi ile, Shibu Inu (SHIB) ve Safemoon (SAFEMOON) meme coinler olarak popüler olmuştur.

Kripto para kültüründe yine her zaman büyük bir etkisi olan bir başka faktör ise Influencer’lar olmuştur fakat son zamanlarda bu etki daha da artmıştır. Elon Musk, orijinal meme kripto para birimi Dogecoin’i desteklediğinde, TikTok gibi sosyal medya platformlarında influencerlar tarafından yükseltilmiş ve etkisini ciddi boyutta arttırmıştır.

Meme coinler kendiliğinden bir değere sahip değildir, isminden de belli olduğu gibi bu kripto para birimleri sosyal medyada paylaşılan şakalar ve görseller olarak değerlendirilmektedir.

Orijinal bir meme coini olan Dogecoin (DOGE), Shibu Inu (SHIB) köpeğinin resmiyle ortaya çıkan uzun süredir etkisini sürdüren Doge meme’ine dayanmaktadır. Kendi Blockchain’inde işlenir ve bu nedenle mevcut bir Blockchain üzerinde çalışan meme tokenlarından ayırt edilebilir.

Bilinen en popüler meme tokenları arasında, Ethereum ağı üzerinde inşa edilmiş ERC-20 tokenı olan Shibu Inu (SHIB) ve Binance Smart Chain üzerine çalışan SafeMoon (SAFEMOON) bulunmaktadır.

Dogecoin, meme coinlerin öncüsü olduğu için ardından gelen her bir meme coin Dogecoin’i bir nevi taklit etmiştir.

Meme kavramsal olarak taklit ve davranışsal tekrarlama yoluyla nesilden nesile aktarılan bir eğilim, inanç, moda veya deyim olarak bilinmektedir. 1976 yılından Richard Dawkins tarafından yazılan “The Selfish Gene (Bencil Gen)” adlı kitabında ortaya atılan memeler ve memetikler, genlerin ve genetiğin biyolojik olarak incelenmesinin kültürel karşılığı olarak kabul edilmektedir. Dawkins, kitabında evrim benzetmesini kullanarak, insan kültürlerinin zaman içinde popülasyonların gen havuzuna benzer bir şekilde “bulaşıcı” iletişimler yoluyla evrimleştiğini gözlemlemiştir.

Meme’ler aynı zamanda e-posta, bloglar ve sosyal ağ siteleri aracılığıyla bir internet kullanıcısından diğerine gönüllü olarak aktarılan bir resim, video, hikaye veya şaka olarak da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İnternet meme’leri birer sanat biçimi olarak kabul edilmiştir ve bu meme’ler, bireyleri, grupları, filmleri, sanatı, müziği ve ürünleri tanıtmanın yanı sıra bir aldatmaca üretmek veya sadece komik olmak için oluşturulmaktadır. İnternet meme’leri yıllarca kalıcı olabilecek ürünler haline gelirken, kısaca ortadan da kaybolabilirler.

Örnek olarak 2021’de sosyal medyadaki bir gönderi viral hale geldiği için popülerlik kazanan halka açık bir hisse senedi olan GameStop, hisse başına 20 dolardan iki hafta içinde yaklaşık 350 dolar seviyesine sıçramıştır. Bunun sebebi ise hedge fonlarının hisseyi açığa çıkarması ve ardından Reddit platformunda paylaşılan bir gönderinin insanları bu konuda intikam almak için daha fazla hisse satın almaya teşvik etmesidir. Bu nedenle hisseler kısa sürede 40 dolara düşmüş, sonrasında da tekrar yükselmeye başlamıştır.

--

--

New Token Market

Quick way to find crypto projects | Explore, find and vote for the next project | Everything DYOR | #NewTokenMarket